$article->name

Bielkoviny

Zdravá výživa nie len pre športovcov

 

Poďme sa v téme venovať jednej z najzákladnejších zložiek potravín, ktoré tvoria najväčšie percento svalovej hmoty a sú ich základnou stavebnou zložkou a sú to? No veď bielkoviny predsa.

 

 

Bielkoviny
Slovo proteín pochádza z gréckeho slova "protos", znamenajúceho „prvý". Bielkoviny (proteíny) sú esenciálnymi prvkami pre rast, obnovu a správne fungovanie a štruktúru všetkých živých buniek. Hormóny, ako napríklad inzulín, kontrolujú hladinu krvného cukru.

Enzýmy ako amylázy, lipázy a proteázy zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení potravy. Protilátky nám pomáhajú bojovať proti infekciám a bielkoviny svalov umožňujú ich kontrakciu. Niet teda pochýb o nevyhnutnosti bielkovín pre život.
Bielkovina je prírodná látka, ktorej základ tvorí jeden alebo viac reťazcov zložených z jednotlivých aminokyselín. Skladajú sa z olygopeptidov a polypeptidov.


Peptidy sa skladajú z aminokyselín, ktorých väzby sú pospájané do peptidov, nazývané tzv. peptidové väzby s reťazcami 10 000 až 100 000 peptidových väzieb.

 

 

Rozoznávame viacero druhov bielkovín:

1, živočíšne – hlavným zdrojom živočíšnych bielkovín je predovšetkým mäso, vajíčka a mlieko. Ide o plnohodnotné bielkoviny nakoľko obsahujú esenciálne aminokyseliny (leucín, izoleucín, valín, treonín, metionín, fenylalanín, tryptofán a lyzín), ktoré rastlinné bielkoviny neobsahujú a telo si ich nevie samo syntetizovať.

Najviac bielkovín obsahuje hovädzie mäso (taktiež obsahuje aj látky, ktoré vyživujú kĺby), následne kuracie, ryby, vajcia (albumín) a mlieko (srvátka a kazeíny). V tejto časti nejdem zachádzať do lariev hmyzu a pod. mohlo by to byť diskutabilné, v kulturistike sa táto možnosť prísunu bielkovín nevyužíva.

 


2, rastlinné – základné zdroje rastlinných bielkovín pre ľudský organizmus, najmä pre športovcoch, sa získavajú zo sóje, strukovín, pšenice a ryže. Ďalej sú to ostatné rastliny, ktoré ich obsahujú v menšom počte, resp. väčšom, ale v športe nie sú tak často využívané, nakoľko základným zdrojom rastlinných bielkovín u výrobcov sú tieto koncentrované viac a cenovo dostupnejšie. Ide napr. o avokádo, mango, brusnice a acacio.

Rastlinné bielkoviny využívajú najmä intolerantní športovci na laktózu. Ich ďalšou výhodou sú fitonutrienty a známe fitoestrogény vhodné pre ženy v menopauze, klimaktériu a pri hormonálnych nerovnováhach. Pri sójovom proteíne je výhoda v tom, že má vyšší obsah L-arginínu a nevýhodou, že má neplnohodnotný aminoprofil v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami a u mužov je nevýhodou obsah fitoestrogénov

 

 

Typická bielkovina môže obsahovať 300 alebo viac aminokyselín. Každá bielkovina má vlastné špecifické množstvo a usporiadanie aminokyselín. Tvar molekuly je dôležitý, pretože často podmieňuje funkciu bielkoviny. V rastlinných a živočíšnych organizmoch sa bežne vyskytuje asi dvadsať rozličných aminokyselín.

Aminokyseliny môžeme klasifikovať ako esenciálne (nenahraditeľné aminokyseliny, ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť počas metabolizmu, a preto musia byť poskytované stravou), alebo neesenciálne (nahraditeľné aminokyseliny, ktoré sú vytvárané endogénne v organizme z iných bielkovín).

 

 

Osem aminokyselín (leucín, izoleucín, valín, treonín, metionín, fenylalanín, tryptofán a lyzín) sa považujú za esenciálne pre dospelých a deväť (spomínaných osem plus histidín) pre deti.
Z nášho energetického príjmu by mali tvoriť bielkoviny (proteíny) 10 - 15 %, aby bolo možné zachovať normálny bielkovinový cyklus v organizme a tak aj správny rast a zachovanie tkanív.


Viac na: BuďNabitý
Radí fitness tréner Roman Kevický

  • Obchodné meno: Iplatforma s.r.o.
  • Sídlo: Klokoč 28, 962 25
  • IČO: 47387874
  • DIČ: 2023849080
  • Účet: 2943010051/1100
  • Klokoč 1, 962 25
  • info@kvalitnesluzby.sk

  • Okr. súd Banská Bystrica,
    odd. Sro, vl. č. 24823/S